Новий договір між ЄС та Великою Британією, зокрема, відкриє шлях для британських компаній до участі у спільних військових закупівлях країн ЄС.
Про це повідомляє видання «Суспільне».
«Це перший офіційний саміт після виходу Сполученого Королівства з ЄС. Це свідчить про те, що ми вступили в нову главу в наших відносинах з Великою Британією — сусідом, союзником і глобальним партнером. Ми перегортаємо сторінку і рухаємося до нового стратегічного партнерства. І ми робимо це не просто на словах, а з конкретними результатами», — розповів Суспільному один із європейських посадовців.
За його словами, Брюссель і Лондон погодили пакт щодо оборонно-безпекової співпраці. Він формалізує співпрацю у таких сферах, як протидія гібридним діям, кібербезпека, захист критичної інфраструктури та безпека в морі.
За інформацією видання Politico, серед іншого, ця домовленість відкриває можливість участі британських компаній у спільних програмах закупівель ЄС.
Проте питання участі Великої Британії в європейській програмі переозброєння SAFE ще потребує подальших переговорів. Однією з умов участі в програмі, яку висунув ЄС, є внесення пропорційного внеску від Великої Британії.
Програма SAFE передбачає видачу 150 млрд євро пільгових кредитів для країн ЄС. Ці кошти виплачуватимуться зацікавленим державам-членам для інвестицій у проєкти розвитку обороноздатності.
Виплати матимуть форму довгострокових позик, які будуть забезпечені резервом бюджету ЄС. SAFE дозволить державам-членам негайно та масово збільшити свої інвестиції в оборону шляхом спільних закупівель у європейської оборонної промисловості, зосереджуючись на пріоритетних можливостях. Програма SAFE є частиною ширшої програми ReArm Europe/Readiness 2030.
При цьому ці кошти можна витрачати на закупівлю товарів та послуг лише у компаній, які походять з ЄС та низки ключових партнерів.
Британські компанії були виключені з цього списку, тоді як Норвегія, Україна, Молдова, Південна Корея, Японія, Албанія і Північна Македонія були включені до нього.
Також ЄС і Сполучене Королівство погодили угоду, що закріплює вигідні права вилову риби для європейських суден у британських водах на 12 років — до 2038 року. Це була одна з поступок, яких ЄС вимагав від Великої Британії для допуску британських військових компаній до нових програм спільних закупівель.
Окрім того, сторони домовилися працювати над подальшими угодами у сфері енергетики, ввезення сільськогосподарської продукції, мобільності, міграції, клімату. Зокрема, щодо енергетики планується фактичне повернення Великої Британії до єдиного енергетичного ринку ЄС із дотриманням європейських правил.
«Тепер ми продовжимо спільну роботу над досягненням взаємовигідних результатів у цих сферах», — додав співрозмовник Суспільного.