Провідний угорський пропагандист співпрацює з російським ГРУ

Провідний угорський пропагандист співпрацює з російським ГРУ

Провідний угорський пропагандист Георг Шпеттле, пов’язаний з правлячою партією та помічений в антиукраїнських тезах, контактував з Головним розвідувальним управлінням Росії.

Про це у своєму розслідуванні повідомляють видання Telex.hu та проєкт Direkt36.

У другій половині 2024 року, під час перевірки кандидата програми дипломатичної підготовки при Угорській дипломатичній академії МЗС, національна служба безпеки виявила загрозу: його близький знайомий мав зв’язки з російськими спецслужбами.

Йдеться про німецько-угорського пропагандиста Георга Шпеттле — публічного експерта з питань безпеки, який часто з’являється у наближених до проурядової партії медіаплатформах – включаючи Magyar Nemzet, Pesti Srácok, Origo, Mandiner, Hír TV, TV2 та навіть державних ЗМІ. Згідно з джерелами, саме Шпеттле сприяв просуванню цього кандидата, використовуючи свої урядові контакти.

Розслідувачі Direkt36 отримали доступ до листувань Шпеттле, в яких виявили підготовчі матеріали, які багато у чому співпадають з поширюваними пропагандистом наративами. Їх адресантом виявився полковник Олег Смірнов — військовий аташе при російському посольстві в Будапешті та офіцер розвідки ГРУ.

Наприклад, 6 березня 2024 року Смірнов надіслав два англомовні пропагандистські матеріали кільком одержувачам. Кількасторінкові документи на бланку посольства Росії в Будапешті з позначкою «неофіційно» мали заголовки «Роль західних країн в українському конфлікті» та «Ситуація навколо України».

При порівнянні надіслані матеріали мали високий ступінь співпадінь з оприлюдненими згодом заявами Шпеттле. Зокрема, в них зазначалося, що російсько-українська війна була спровокована Заходом, Україна не є автономною, її лише використовують як інструмент, президент Зеленський – маріонетка Заходу, Захід експлуатував Україну, а військова підтримка лише продовжує страждання українців. Шпеттле використовував майже ті ж тези, що наведені в листі Смірнова.

За підтримки свого російського співрозмовника у серпні 2024 року Шпеттле взяв участь у Московській міжнародній конференції з безпеки, організованій Міністерством оборони РФ. Хоча він активно ділився враженнями про подорож, конференцію намагався приховати, ймовірно через паралельний аудит безпеки його близького знайомого в Угорщині.

Після повернення додому Шпеттле ще інтенсивніше, ніж раніше, викладав відео- та письмові матеріали про російсько-українську війну з широким висвітленням російських тез, а також дав інтерв’ю речниці МЗС Росії Марії Захаровій.

Шпеттле кілька разів відвідував Росію та окуповані Росією українські території. Він не лише детально повідомляв про ці поїздки на різних платформах угорських пропагандистських ЗМІ, а й точно реєстрував місця, які відвідував, на своїй сторінці у Facebook. У серпні 2023 року, окрім московської конференції, він відвідав окупований росіянами Маріуполь, звідки написав статтю про «напади нацистських українців на мирних жителів».

Коли Шпеттле повернувся до Росії у серпні 2024 року, він здійснив поїздку до Чечні в Грозний, де відвідав Російський університет спецназу імені В. В. Путіна та фотографувався зі зброєю та російськими військовими на стрільбищі.

Кілька колишніх співробітників секретної служби та джерел, знайомих зі Шпеттле, одноголосно заявили розслідувачам, що громадянин країни-члена ЄС або НАТО не може дістатися таких місць під час нинішньої війни без співпраці або схвалення ГРУ або Федеральної служби безпеки (ФСБ).

Зв’язки Шпеттле з правлячою партією «Фідес»

Згідно з його публікаціями в соціальних мережах, Шпеттле регулярно зустрічався з провідними політиками партії «Фідес», публікуючи спільні селфі з різних заходів та студій, зокрема з Віктором Орбаном, від якого (згідно з іншим дописом) він раніше отримав вітальну листівку з днем ​​народження.

У 2023 році він також опублікував фотографію з міністром оборони Крістофом Салай-Бобровницьким, який також контролює Військову службу національної безпеки (KNBSZ), завдання якої також включають перешкоджання діяльності російської агентури ГРУ.

Угорський міністр закордонних справ Петер Сійярто та пропагандист Георг Шпеттле, жовтень 2024. Фото: 444.hu

Поширювані пропагандистом тези не лишаються безслідними для угорських високопосадовців. Наприклад, у березні 2025 року міністр закордонних справ Петер Сійярто заявив, що він слухав подкасти Георга Шпеттле.

«[Я] слухаю Георга, яка ситуація в геополітиці, і це дає мені трохи часу, щоб надолужити згаяне. Тож я хотів би привітати його з шоу, бо воно мені дуже, дуже подобається», – сказав Сійярто.

Міністр закордонних справ зробив цю заяву через кілька місяців після того, як аудит національної безпеки, проведений у його власному міністерстві, виявив зв’язки Шпеттле з російською розвідкою.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *